یکشنبه , ۶ بهمن ۱۳۹۸
خانه / وبلاگ / ۶ راه برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰

۶ راه برای افزایش سرعت ویندوز ۱۰

اگر میخواهید ویندوز ۱۰ را سریعتر کنید، کافیست چند دقیقه وقت بگذارید. با اجرای موارد زیر دستگاه شما کمتر مستعد مسائل سیستمی خواهد شد.

۱* تنظیمات خود را تغییر دهید

استفاده از برنامه صرفه جویی در مصرف برق ویندوز ۱۰، کامپیوتر شما را کند میکند.

این برنامه عملکرد کامپیوتر شما را کاهش میدهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. تغییر دادن برنامه از Power saver به High performance یا Balanced باعث افزایش کارایی میشود.

برای انجام این کار مسیر زیر را دنبال کنید:

Control panel > Hardware and sound > Power options

شما در اینجا دو گزینه را مشاهده میکنید:

Balanced (توصیه میشود) و Power saver. (بسته به ساخت و مدل ممکن است برنامه های دیگری از جمله بعضی از نام های تولید شده توسط سازنده را در اینجا مشاهده کنید)

High Performance یا عملکرد بالا کارایی بیشتری دارد اما مصرف انرژی زیادی هم دارد. Balance مابین مصرف انرژی و عملکرد بهتر است. Power saver همه چیز اعم از افزایش عمر باتری را میتواند ممکن سازد.

کاربران دسکتاپ هیچ دلیلی برای انتخاب Power saver ندارند و حتی کاربران لپتاپ باید گزینه Balanced را به هنگام اتصال به یک منبع برق در نظر بگیرند.

مصرف برق در ویندوز 10

۲* غیرفعال کردن برنامه هایی که در هنگام راه اندازی اجرا میشوند

یکی از دلایلی که ممکن است ویندوز ۱۰ کامپیوتر شما را کند سازد، برنامه های زیادی است که در پس زمینه اجرا می شود. (برنامه هایی که هرگز استفاده نمیکنید یا به ندرت استفاده میکنید)

Task manager را با فشار دادن Ctrl-Shift-Esc راه اندازی کنید.

کارهای زیادی وجود دارد که میتوان در این قسمت انجام داد اما ما تنها بر روی حذف برنامه های غیرضروری که در هنگام راه اندازی اجرا میشود تمرکز میکنیم.

بر روی startup کلیک کنید. در اینجا لیستی از برنامه ها و خدماتی که در هنگام شروع ویندوز اجرا میشوند را خواهید دید. این لیست شامل نام هر برنامه و همچنین ناشر آن است.

برای توقف برنامه یا سرویس در هنگام راه اندازی روی آن کلیک راست کرده و “Disable” را انتخاب کنید. این کار بطور کامل برنامه را غیر فعال نمیکند بلکه فقط از راه اندازی در هنگام شروع ویندوز جلوگیری میکند. همچنین اگر بعدا تصمیم بگیرید که میخواهید آن را در هنگام شروع ویندوز راه اندازی کنید، میتوانید مجددا به Task manager رفته، روی آن راست کلیک و گزینه “Enable” را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن برنامه ها در هنگام راه اندازی ویندوز

با انتخاب و غیرفعال کردن تمام برنامه ها در هنگام راه اندازی، دفعه بعد که کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی میکنید، سیستم بسیار کمتر با برنامه های غیرضروری درگیر خواهد بود.

۳* نکات و ترفندهای ویندوز را خاموش کنید

زمانی که از ویندوز ۱۰ استفاده میکنید، ویندوز چشم خود را بر روی آنچه که شما انجام میدهید باز میکند و درمورد کارهایی که با سیستم عامل انجام میدهید شما را راهنمایی میکند. ویندوز بر آنچه که شما انجام میدهید نظارت میکند که این کار ممکن است کامپیوتر شما را کندتر کند. بنابراین اگر میخواهید که سرعت را بالا ببرید باید به ویندوز بگویید که توصیه ها را برای شما متوقف کند.

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

Start > setting > system > Notification & actions

در قسمت نوتیفیکیشن ها “Get tips, tricks and suggestions as you use windows” را خاموش کنید.

خاموش کردن ترفندهای ویندوز 10

۴* هارد دیسک خود را تمیز کنید

یک هارد دیسک پر با فایل های غیرضروری میتواند کامپیوتر شما را کندتر کند که تمیز کردن آن باعث افزایش سرعت میشود. ویندوز ۱۰ دارای یک ابزار مفید به نام storage sense برای انجام این کار است.

به قسمت setting > system > storage بروید و در بالای صفحه در بخش storage sense وضعیت را از حالت خاموش به روشن فعال کنید.

هنگامی که شما این کار را انجام میدهید، ویندوز بطور مداوم روی رایانه شما نظارت کرده و فایل های فاسد قدیمی و غیرضروری، فایل های موقت یا temporary files، فایل هایی که داخل پوشه downloads طی یک ماه تغییر نکرده اند و فایل های قدیمی سطل زباله را حذف میکند.

شما میتوانید مطابق تصویر زیر نحوه عملکرد این قسمت را سفارشی کنید تا از فضای بیشتری استفاده کنید.

تمیز کردن هارد دیسک

همچنین شما میتوانید نسخه های قدیمی ویندوز که ممکن است فضایی اشغال کرده باشند را حذف کنید.

در پایین صفحه، تیک کنار Delete previous versions of windows را علامت بزنید. توجه داشته باشید که اگر این کار را انجام دهید قادر نخواهید بود به نسخه قدیمی ویندوز بازگردید.

۵* رجیستری خود را پاک کنید

رجیستری چیز بسیار خرابکارانه ای است. برای مثال هنگامی که یک برنامه را حذف میکنید  تنظیمات آن برنامه برای همیشه از رجیستری پاک نمیشود. در طول زمان، این مسئله با تنظیمات بیشمار قدیمی پر میشود که به کاهش سرعت سیستم منجر میشود.

اصلا به این فکر نکنید که سعی کنید تمام این موارد را خودتان پاک کنید. برای انجام این کار نیاز به تمیزکننده رجیستری دارید. برنامه های زیادی برای انجام این کار وجود دارند که برخی از آنها رایگان و برخی پولی هستند.

برنامه Auslogics Registry Cleaner رایگان است و عمل پاکسازی رجیستری را بخوبی انجام میدهد.

قبل از استفاده از Auslogics یا هر برنامه دیگر بایستی از رجیستری خود پشتیبان بگیرید.

برای تهیه پشتیبان از رجیستری خود، regedit.txt را در کادر جستجو تایپ کنید و enter را فشار دهید.

از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید. در صفحه ای که ظاهر میشود مطمئن شوید که گزینه “all” را در قسمت Range Export در پایین صفحه انتخاب کرده باشید. سپس یک محل برای ذخیره فایل انتخاب کرده و save را بزنید.

برای بازگرداندن رجیستری، ویرایشگر رجیستری را باز کرده و از منوی File گزینه Import را انتخاب کنید. سپس فایل ذخیره شده خود را باز کنید.

اکنون Auslogics Registry Cleaner را دانلود، نصب و اجرا کنید.

در سمت چپ صفحه میتوانید انواع موارد رجیستری که میخواهید پاک کنید را انتخاب کنید. شما میتوانید اینترنت، فونت ها و یا تمام موارد را انتخاب کنید.

پاک کردن رجیستری

سپس روی “Scan Now” کلیک کرده و از یک منوی کشویی که ظاهر میشود اسکن را انتخاب کنید. این کار باعث میشود تا ابتدا مشکلات رجیستری را که میبینید بررسی کنید.

اگر “Scan and Repair” را انتخاب کنید اصطلاحات را بدون اینکه آنها را بررسی کنید انجام میدهد.

۶* سایه ها، انیمیشن ها و جلوه های بصری را غیرفعال کنید

ویندوز ۱۰ دارای سایه ها، انیمیشن ها و جلوه های بصری است. در رایانه های سریع و جدیدتر معمولا بر عملکرد سیستم تاثیر نمی گذارد. اما در رایانه های کندتر و قدیمی تر میتوانند کارایی سیستم را کاهش دهند.

در نوار جستجوی ویندوز ۱۰، sysdm.cpl را تایپ و enter را فشار دهید.

روی تب Advanced کلیک کنید. سپس روی setting در بخش Performance کلیک کنید. در این بخش شما لیست متنوعی از انیمیشن ها و جلوه های ویژه را خواهید دید. این انیمیشن ها و جلوه های ویژه ای هستند که بایستی آنها را خاموش کنید تا عملکرد سیستم را بهبود دهد.

تب Advanced کلیک کنید.

سپس روی setting در بخش Performance کلیک کنید. در این بخش شما لیست متنوعی از انیمیشن ها و جلوه های ویژه را خواهید دید. این انیمیشن ها و جلوه های ویژه ای هستند که بایستی آنها را خاموش کنید تا عملکرد سیستم را بهبود دهد.

غیرفعال کردن انیمیشن های ویندوز 10

با این حال، ساده ترین راه این است که “Adjust for best performance” را در بالای صفحه انتخاب و سپس روی ok کلیک کنید.

درباره‌ی یاسر شیرمحمدی

یاسر شیرمحمدی

حتما ببینید

۴ ترفند مخفی ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ پر از ویژگی و ترفند است اما برخی از آنها پنهان تر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *